Najčešće se pojavljuju na sluznici donje usne, dnu usne šupljine i donjoj strani jezika. Rjeđe zahvataju obraznu sluznicu, sluznicu gornje usne i meko nepce dok se na gingivi i tvrdom nepcu ne pojavljuju. Mogu biti okruglog ili ovalnog oblika, prekrivene žućkastim ili sivim fibrinskim naslagama okružene karakterističnim crvenim upalnim pojasom. Kod nekih bolesnika dva do tri dana prije izbijanja afti pojave se simptomi kao što su peckanje i/ili svrbež.
Postoje tri klinička tipa afti:
Male afte (Aphthae minores) najučestaliji su oblik afti (80% bolesnika). Pojavljuju se solitarno ili multiplo i manje su od 1 cm. Traju 7 do 10 dana i zarastaju bez ožiljka.
Velike afte (Aphthae maiores) pojavljuju se u 10 do 15% bolesnika. Veće su od 1 cm i izrazito bolne. Traju 4 do 6 sedmica i zarastaju ožiljkom što može izazvati deformitete na oralnoj sluznici.
Herpetiformne afte (Aphthae herpetiformes) najrjeđi su oblik afti koji zahvata manje od 10% bolesnika. Ime su dobile po sličnosti s primarnom infekcijom virusom Herpes simplex. Karakteriše ih nastanak velikog broja sitnih, vrlo bolnih ulceracija promjera 1do 2 mm. Ponekad se može vidjeti i više od stotinu. Traju 10 do 14 dana i zarastaju bez ožiljka.
Od faktora koji igraju ulogu u nastanku afti treba spomenuti:
- Naslijeđe
- Emocionalni stress
- Nedostatak minerala i vitamina
- Gastrointestinalne bolesti
- Menstrualni ciklus
- Reakcije preosjetljivosti
- Imunološki poremećaji
- Mehanička oštećenja
Bez obzira na to što su česte u populaciji, afte su još uvijek dosta nerazjašnjena bolest. Uprkos brojnim istraživanjima, terapija se i dalje zasniva na smanjenju bola i ubrzavanju zarastanja lezija.