Pretprotetska terapija pacijenta je složen proces koji se odvija u nizu radnji koje prethode izradi fiksnoprotetskog rada. Sve su radnje neizostavne jer se želi obezbjediti trajnost fiksnoprotetskog rada i zadovoljstvo pacijenta. Greške u terapiji, prije ili kasnije, dovode do neuspjeha.
Pretprotetska terapija započinje uzimanjem medicinske i stomatološke anamneze s ciljem uvida u cjelokupno zdravlje pacijenta, donošenja plana terapije, analize mogućih rizika koji bi mogli kompromitovati uspjeh i trajnost terapije, očekivanja pacijenta i njegovih financijskih mogućnosti koje određuju vrstu nadoknade.
Pretprotetska terapija uključuje:
- Restaurativnu i endodontsku terapiju (sanacija karijesa, liječenje pulpnih bolesti)
- Hiruršku terapiju (vađenje zuba koji se ne mogu liječiti kao i oralnohirurški zahvati po potrebi, npr. gingivektomija, gingivoplastika)
- Parodontološku etiološku terapiju (struganje i poliranje korijenskih površina, regenerativna terapija, resektivna terapija)
- Terapiju bolesti oralne sluznice
- Ortodontsku terapiju.
Fiksnoprotetski rad se može izraditi isključivo na zdravim ili saniranim zubima i sluznici. Stomatolog je dužan dati pacijentu sve potrebne informacije o stanju njegove usne šupljine i potrebnim radnjama prije početka same protetske terapije. Dužan je objasniti tok i trajanje terapije te cijenu rada. Kod velikih zahvata ili sanacije u estetskoj regiji poželjno je prikazati pacijentu budući izgled nadoknada. Na taj način dobijaju se smjernice u izradi definitivnog rada i pacijent priprema na konačan rad.