Alveolit

To je poremećaj zarastanja poznat još i kao suva alveola (dry socket).  Dva osnovna simptoma alveolita su odsustvo zdravog, vitalnog koaguluma i intenzivna bol. Alveola je ispunjena raspadnutim i rastresitim koagulumom, koji je prljavo sive boje i neprijatnog mirisa. Bol se javlja neposredno poslije prestanka dejstva anestezije ili trećeg -četvrtog dana. Učestalost ove komplikacije se kreće od 1,2-2,0 %. Najčešće nastaje poslije vađenja gangrenoznih i pulpitičnih zuba. Češće u donjoj vilici u odnosu na gornju i više kod muškaraca nego kod žena.

Za prevenciju neophodno je da stomatolog  poslije vađenja zuba sačeka da se alveola ispuni krvlju ,a ne pljuvačkom. Ako je aveola suva neophodno je isprovocirati krvarenje.

Terapija alveolita uključuje uklanjanje dijelova raspadnutog koaguluma iz alveole kiretom. Obavlja se u lokalnoj anesteziji  jer je intervencija veoma bolna. Rana se ispira mlakim fiziološkim rastvorom i kiretom se isprovocira krvarenje sa čitave koštane površine. U alveolu se aplikuje resorbirajući medikament  koji ce smanjiti ili suzbiti bol (na primer Alvogyl) ili jodoform-traka nakvašena rastvorom Chlumskog. Cilj terapije alveolita je formiranje vitalnog,elastičnog i kompaktnog koaguluma koji treba u potpunosti da ispunjava ranu i smanji neprijatan bol pacijentu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top