Nakon što ste prošli koz tretman estetske stomatologije , kao što su zubni implanti ili kozmetičke dentalne ljuspice , morate zaštiti zube od opasnosti.
Ukoliko ne vodimo računa o pravilnoj njezi, bilo koji zub rađen u estetskoj stomatologiji podložan je promjeni, odnosno može napući ili promjeniti boju.
Evo nekoliko primjera iz prakse koji govore o tome šta bi bilo poželjno izbjegavati , ukoliko želite da lijep osmijeh zadržite što duže:
- Keramika se može slomiti vrlo lako ako se npr. jedu kokice, tvrdi bomboni ili koristi Waterpik (oralni tuš) direktno na porculanske ljuspice
- Radovi u estetskoj stomatologiji se ne obnavljaju u bez novčane naknade,naročito ako je zub okrnjen ili puknut , jer se ne obraća pažnja na ono što se jede i način kako se jede.
- Poželjno je ne koristiti paste koje sadrže sastojke poput sode bikarbone. Redovnim korištenjem ovih pasta sjaj će postepeno nestajati i zubi neče izgledati tako lijepo.
- Zaštitite se od bruksizma. Postoje posebno napravljane udlage koje su vrlo efikasne u zaštiti zuba . Isto vrijedi i ako se bavite kontakt sportovima, takođe je potrebno nositi štitnike za zube
- Dio na kojem je rađen estetski stomatološki zahvat, tj područje oko njega nije imuno na karijes. Treba zaštiti zube od toga tako da se ne konzumiraju energetska i gazirana pića, slatkiši kao i pića sa visokim procentom kiseline koja takođe mogu biti veoma štetna.
- Poštujte odgovarajući režim oralne higijene kako bi izbjegli probleme sa karijesom i bolestima desni. Ako imate krune i ljuskice, to ne znači da automtski možete biti bezbrižni.
- Nikad ne koristite sredstva za ispiranje usta koja sadrže alkohol jer ona pretjerano isušuju usta. Redovna proizvodnja sline je veoma važan proces koji će pomoći u održavanju vaših zuba i desni zdravim i bez bakterija
Rad u estetskoj stomatologiji se po pravilu obnavlja svakih 10 do 15 godina. Ukoliko se ne pridržavate pravila o održavanju higijene kod takvih radova onda će do obnavljanja doći još i ranije.
stomatolog.in