Soda bikarbona za zube se upotrebljava već više od 150 godina i rekli bismo da nije u pitanju neka novost.Bilo da se upotrebljava kao pasta za čišćenje ili izbjeljivanje zuba,postiže izvanredne rezultate. Dugo se smatralo da je ovo abrazivno sredstvo štetno po zubnu gleđ ,ali istraživanja novijeg datuma to demantuju.Ukupna RDA (Relative Dental Abrasivness) vrijednost sode bikarbone je 7,dok prosječne paste za zube imaju i preko 35 vrijednosti RDA. Veća vrijednost RDA,više šteti našim zubima,tako da je soda bikarbona za zube najmanje štetna.
Natijum bikarbonat ili soda bikarbona je kristalni,bijeli prah koji je blago alkalan.Kada dođe u kontakt sa vodom oslobađaju se slobodni radikali.Čim stavimo sodu bikarbonu u usta,ona će se povezati sa molekulima koji sačinjavaju zubnu gleđ i doći će do reakcije oksidacije.Zahvaljujući ovoj reakciji uklonićete tamne mrllje od kafe,požutjele fleke na zubima od cigareta itd.. Mnogoborojni su razlozi zbog kojih se predlaže soda bikarbona za zube.Pored toga što čisti zube,izbjeljuje i čini vaš osmijeh ljepšim,ona ubija bakterije iz usne duplje,uklanja naslage kamenca i samim tim značajno pomaže oralno zdravlje.Svako ko ima probleme sa čestim upalama koje prati neugodno krvarenje desni trebalo bi da je koristi svakodnevno kao i svi oni koji žele da poprave higijenu usta.Koristi se isključivo soda bikarbona bez aluminijuma – farmaceutska ,nikako ona koja se može kupiti u prodavnicama i slično…
PRANJE ZUBA SODOM BIKARBONOM
Da bi soda bikarbona za zube stvarno bila djelotvorna,podjelićemo sa vama nekoliko korisnih savjeta i trikova.
Natrijum bikarbonat uspite u manju posudicu,i mjenjajte na svakih nekoliko sedmica.Na ovaj način ćete izbjeći nepotrebno stvaranje sitnih grudvica,koje nastaje usljed kontakta sode bikarbone sa vlažnom četkicom.Ovo rješenje se pokazalo kao vrlo praktično.
Četkicu za zube koju ste malo navlažili umočite u posudicu.Ako vam kojim slučajem ukus sode bikarbone smeta, vi vašu četkicu za zube možete navlažiti i sa tečnošću za ispiranje usta.
Trudite se da na četikicu stavite veću količinu sode bikarbone
Zube trljajte najmanje 2-3 minute,vodite računa da pranje stvarno toliko potraje,mjerite vrijeme ako je potrebno.Gledajte da je soda na četkici pomješana i sa pljuvačkom tj slinom,jer ako je direktno nanosite na desni možete izazvati iritacije.Trljajte zube pravilno,provedite makar 10-15 sekundi na svakom zubu i ribajte ga sa svih strana (ovo važi i za trljanje iznutra)..
Ne zaboravite da isčetkate i jezik i to najmanje dvadesetak sekundi,na ovaj način soda bikarbona će uspješno eliminisati bakterije na jeziku.
Na kraju dobro izmućkajte usta vodom,pa zatim ispljunite možete i sa nekom odgovarajućom vodicom koja osvježava usnu duplju…
DA LI JE SODA BIKARBONA DOBRA ZA ZUBE?
Mi verujemo da je uvijek bolje koristiti proizvode koji sadrže prirodne sastojke za razliku od ovih drugih koji u najvećoj mjeri sadrže konzervanse.Nažalost takvi proizvodi prepravljuju današnje tržište.Onima kojima soda bikarbona za zube ne odgovara zbog ukusa i ne mogu da je upotrebe na neke od ponuđenih načina,preporučujemo da je pomješaju sa običnom zubnom pastom.Samo tada povedite računa da pasta za zube ne sadrži prevelike količine fluora jer je pored visoke vrednosti RDA on je i veoma štetan po naše zdravlje u cjelosti.Da ne govorimo i o tome da paste mogu biti izazivači većeg broja alergija ,kao i oboljenja same usne duplje. Soda bikarbona je odličan izbor za dobro održavanje higijene usta,jer usporava bujanje bakterija,uklanja neprijatan zadah,nije štetno niti abrazivno sredstvo,povećaće ph vrijednost u ustima,smanjuje rizike od komplikacija kod paradentoze,gingivitisa i upale desni,izbjeljuje zube i uklanja mrlje i pored svega soda bikarbona za zube je ekonomski isplativa,što u današnje vrijeme svakako nije za odbaciti.
Izvor: dijetamesecevemene